Od 26 września do 4 października 2020 odbędzie się 7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy KINO DZIECI. To wydarzenie skierowane do młodych widzów, a jego ideą jest prezentowanie wartościowych filmów, które wyróżniają się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi. W tym dniach wszystkie festiwalowe tytuły będą również dostępne na przedpołudniowych seansach dla grup szkolnych.

W programie tegorocznej edycji znalazły się najlepsze światowe produkcje z ostatnich miesięcy, które mówią o wartości prawdziwej przyjaźni, udowadniają, jak wielką moc ma uśmiech, a także nawiązując do wydarzeń znanych z lekcji historii przypominają, jak ważna jest współpraca i solidarność.

W trakcie festiwalu będziemy dysponować zestawem dziewięciu pełnometrażowych filmów. W trosce o młodych widzów oraz by ułatwić opiekunom wybór filmu, przy każdym tytule znajdą Państwo sugerowaną kategorię wiekową (4+, 6+ lub 9+).

W dniach 28 września - 2 października (poniedziałek - piątek) istnieje możliwość zorganizowania pokazu przedpołudniowego dla grupy szkolnej bądź przedszkolnej, w godzinach 9.00 - 14.00. Z powodu pandemii koronawirusa w sali widowiskowej Teatru RONDO w seansie filmowym może uczestniczyć maksymalnie 55 osób. Przypominamy również, że w kinie obowiązują specjalne zasady bezpieczeństwa, m.in. konieczność zakrywania nosa i ust oraz dezynfekcji rąk.

Nauczycieli i rodziców zainteresowanych pokazem wybranego tytułu z programu festiwalu KINO DZIECI uprzejmie prosimy o kontakt z instruktorkami kina REJS pod numerem telefonu: 507 846 243.

Wszystkie bilety w cenie 12,00 zł. Opiekunowie grup uczestniczą w seansie bezpłatnie.

 

Filmy w kategorii 4+

ELLA BELLA BINGO | Norwegia 2020, 75 min | animacja, dubbing PL

Ella to przebojowa 5-latka, która ma niespożytą energię, a swoimi pomysłami zaraża wszystkich wokół. Kiedy postanawia zorganizować lokalny konkurs talentów, znajduje mnóstwo chętnych, a sama chce zaprezentować magiczne sztuczki w duecie z Henrym, swoim najlepszym przyjacielem. Pech chce, że do miasteczka wprowadza się Johnny, który ma mnóstwo gadżetów, w tym fantastyczny rower, więc od razu wzbudza zainteresowanie pozostałych dzieci. Zamiast bawić się i trenować z Ellą, Henry spędza coraz więcej czasu z nowym kolegą. W końcu dochodzi do pierwszej kłótni między przyjaciółmi, którzy nigdy dotąd się nie sprzeczali… Czy przyjaźń Elli i Henry’ego przetrwa tę próbę?

Ella Bella Bingo 2 1

 

FILONEK BEZOGONEK | Szwecja 2020, 67 min | animacja, dubbing PL

Kiedy w domu Birgitty pojawia się Filonek, dziewczynka nie posiada się z radości! Niestety wspólne szczęście trwa krótko… Kot zawsze chodzi własnymi ścieżkami i pewnego dnia gubi się w lesie. W końcu dociera do Uppsali – wielkiego miasta, w którym poznaje mnóstwo innych zwierząt: koci gang kierowany przez pewnego siebie Mike’a, wrażliwą Mayę, z którą od razu znajduje wspólny język i grupę groźnych psów.

Filonek Bezogonek

 

Filmy w kategorii 6+

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. RABUŚ Z POCIĄGU | Szwecja 2020, 82 min | film aktorski, dubbing PL

Przed Lassem i Mają trudna, kryminalna zagadka. Z więzienia uciekł złodziej skazany za kradzież wielkiej sumy pieniędzy z pędzącego pociągu! Dwójka detektywów włącza się w tropienie mężczyzny, ale nagle znajduje się ktoś, kto twierdzi, że poszukiwany jest niewinny. Lasse i Maja badają tajemniczą sprawę okradzionego pociągu: analizują fakty i zgromadzone dowody. Pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Sytuację dodatkowo utrudnia policja, która… zamyka biuro młodych detektywów! Tymczasem zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się ujawni? Finał sprawy jak zwykle okaże się zaskakujący!

NOWY Biuro Rabus z pociagu

 

HALVDAN - PRAWIE WIKING | Szwecja 2020, 97 min | film aktorski, dubbing PL

Kiedy umiera wielki przywódca wioski wikingów, znika jego magiczny topór – symbol władzy. Synowie zmarłego, oskarżając się o kradzież, dzielą osadę na dwa nienawidzące się nawzajem obozy. W takich okolicznościach zaczyna się historia Halvdana – młodego kowala, mieszkańca wioski wschodniej, którego złośliwi nie traktują jak prawdziwego wikinga, ponieważ kuleje. Pewnego dnia chłopiec poznaje nad rzeką księżniczkę z zachodu – Meię. Wbrew zasadom dzieci zaprzyjaźniają się ze sobą. Czy ich zakazana przyjaźń przetrwa, a wieloletni konflikt zostanie zażegnany? Zadania nie ułatwia ani twardy upór wschodniego i zachodniego przywódcy, ani wciąż nieodnaleziony topór – symbol władzy.

Halvdan Prawie wiking

 

Filmy w kategorii 9+

BINTI | Belgia, Holandia 2019, 90 min | film aktorski, dubbing PL

Binti chce być słynną vlogerką. Ponieważ przebywa z tatą w Belgii nielegalnie, wisi nad nimi widmo deportacji. Schronienie znajdują przypadkiem u spokojnego Eliasa i jego mamy. Dziewczyna i chłopak są jak ogień i woda, ale zaprzyjaźniają się. Binti pomaga Eliasowi nagłośnić akcję ratowania jego ukochanych zwierząt – okapi, wykorzystując moc Internetu. Gdy policja wpada na trop dziewczyny, Elias staje w obronie przyjaciółki.

Binti

 

FRITZI – PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC | Belgia, Czechy, Luksemburg, Niemcy 2019, 86 min | animacja, dubbing PL

Wschodnie Niemcy, rok 1989. Przyjaciółka Fritzi – Sophie wyjeżdża na wakacje za granicę, powierzając jej pod opiekę psa. Jesienią Sophie nie wraca do szkoły – zostaje w zachodnich Niemczech. Fritzi obserwuje, jak w szkole tworzą się podziały na lepszych i gorszych, a wokół organizowane są potajemne spotkania. 12-latka staje się świadkiem pokojowej rewolucji. Ona sama chce znów zobaczyć swoją przyjaciółkę i zwrócić jej psa, dlatego odważnie zmierza pod granicę podzielonego kraju.

Fritzi przyjazn bez granic

 

SZCZĘŚCIARA | Australia 2019, 98 min | film aktorski, dubbing PL

Gdy życie daje ci cytryny, zrób z nich lemoniadę – to zdanie doskonale pasuje do 12-letniej Candice. Wielki optymizm dziewczynki sprawia, że wśród rówieśników uchodzi za dziwaczkę. Mimo to rudowłosa bohaterka śmiało idzie przez życie i chce pomagać innym: nauczycielce z rozbieganym okiem, nowemu koledze „z innego wymiaru”, a przede wszystkim – własnej rodzinie, która przechodzi trudne chwile. Tylko jak przekonać upartych dorosłych, żeby „wyszli ze swojej skorupy”?

Szczesciara 1

 

TARAPATY 2 | Polska 2020, 82 min | film aktorski, oryginalna wersja językowa

Julka i Olek przybywają do Poznania, by zdążyć na wernisaż wystawy poświęconej twórczości Claude’a Moneta. Niestety, w momencie uroczystego odsłonięcia najważniejszego obrazu – „Plaży w Pourville”, dochodzi do nieoczekiwanego wybuchu! Okazuje się, że oryginał dzieła zniknął, a zamiast niego została umieszczona kopia z bombą. Kto stoi za tym misternie przygotowanym włamaniem? Oskarżenia padają na dwie pracownice muzeum: ciocię Julki i mamę przebojowej Feli, nowo poznanej koleżanki. Rozpoczyna się śledztwo, które prowadzi do zagadki sprzed lat i klątwy tajemniczej Lucyny – dawnej opiekunki wystaw. Julka i Fela muszą połączyć siły, by uratować swoje krewne, a jednocześnie zaczynają rywalizować o względy Olka…

Tarapaty 2

 

WSZYSCY ZA JEDNEGO | Norwegia 2020, 96 min | film aktorski, lektor PL

Grudzień 1942 roku, II wojna światowa. W Norwegii, jak w wielu krajach Europy, Żydzi są prześladowani. Pewnej nocy rodzice Grety i Otta zostają aresztowani przez nazistów. Brat i siostra odkrywają, że w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci – Daniel i Sara. Greta, miłośniczka opowieści o trzech muszkieterach, natychmiast postanawia pomoc nowym znajomym, którzy chcą przedostać się do wolnej od uprzedzeń Szwecji. Z kolei Otto niechętnie rusza w drogę, obwiniając Daniela i Sarę o aresztowanie rodziców. Dzieci czeka trudna wyprawa przez pokrytą śniegiem Norwegię, a każda spotkana osoba może okazać się wrogiem.

Wszyscy za jednego