W dniu wczorajszym odeszła od nas Maria Hasiec, założycielka i wieloletnia instruktora Pracowni Batiku przy Słupskim Ośrodku Kultury, ceniona propagatorka tradycji i sztuki Indonezyjskiej oraz nauczycielka wielu pokoleń adeptów jawajskiej sztuki barwienia tkanin.

Maria Hasiec była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Fascynację batikiem u Pani Marii pobudził założyciel i ówczesny dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Andrzej Wawrzyniak, który wskazał młodej artystce drogę twórczego rozwoju. Jako adeptka kursów prowadzonych przez Zofię Bisiak w Ośrodku Doskonalenia Animatorów Kultury w Łucznicy, Maria Hasiec stała się jedną z najważniejszych propagatorek powojennego batiku w Polsce.

W 1989 roku powołała do życia słupską Pracownię Batiku, która na początku działała przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury, by później stać się integralną częścią Słupskiego Ośrodka Kultury, w którym działa po dziś dzień. Przez 25 lat pracy instruktorskiej wykształciła blisko 150 adeptów barwienia tkanin przy pomocy wosku, których prace prezentowane były na wystawach w kraju i zagranicą, w tym kilkukrotnie w kolebce batiku – Republice Indonezji, gdzie wzbudziły spore uznanie wśród mieszkańców tego kraju.

Rola Marii Hasiec w propagowaniu batiku, od 2009 roku wpisanego na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, była niebagatelna i doceniona zarówno przez władze samorządowe, centralne, jak i indonezyjskich dyplomatów. W 1998 roku otrzymała Medal za Zasługi dla Województwa Słupskiego, w 1999 - Nagrodę Ministra Kultury, w 2001 - Pomorską Nagrodę Artystyczną, a w 2003 roku została zaproszona przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego do Pałacu Prezydenckiego na obiad z prezydent Republiki Indonezji panią Megawati Sukarnoputri. W 2004 roku otrzymała Nagrodę I stopnia Prezydenta Miasta Słupska, w 2007 - Nagrodę Prezydenta Quazar za całokształt twórczości, w 2010 - Medal z okazji 700/745-lecia Miasta Słupska, zaś w 2013 - Medal „Za zasługi dla Miasta Słupska”.

Otrzymała też dyplomy i podziękowania od kolejnych ambasadorów Indonezji w Polsce, ostatnio w listopadzie 2019 roku z rąk Siti Nugraha Mauludiah podczas jubileuszu 30-lecia Pracowni Batiku.

Odejście Marii Hasiec jest niepowetowaną stratą dla słupskiej kultury, jednak jej dziedzictwo pozostanie z nami na zawsze. Batik i Indonezja nierozerwalnie kojarzyć nam się już będą z osobą Pani Marii, która do końca swych dni żyła działalnością założonej przez siebie Pracowni.

Dziękujemy za lata owocnej współpracy i artystycznych wzruszeń.

Sampai jumpa lagi.