15 października rozpoczęła się 17. edycja festiwalu Sam na scenie - Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora, organizowanego przez Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej - Teatr Rondo i Słupski Ośrodek Kultury. 

Jurorzy w osobach Katarzyny Flader-Rzeszowskiej, Idy Bocian i Mirosława Barana podda swojej ocenie 14 konkursowych monodramów. 

fot. Jadwiga Girsa-Zimny


Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się prezentacją nagrania monodramu "Puść" na motywach powieści Katarzyny Gondek pt. "Horror Vacui" w wykonaniu Aleksandry Występek z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

scenariusz, reżyseria, scenografia Dominika Migoń
animacja Natalia Miazga, muzyka Aleksandra Występek

fot. Jadwiga Girsa-Zimny i Szymon Wojewoda


Następnie na scenie Teatru Lalki Tęcza Wiktoria Jankowska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach zaprezentowała monodram pt. "Odruch bezpiecznie znajomy" na podstawie teksu Magdy Fertacz i Łukasza Chotkowskiego pt. "Fragmenty z życia małżeńskiego".

scenariusz Wiktoria Jankowska
reżyseria Aleksandra Słowińska

fot. Oliwia Żołnierczyk i Weronika Stanisławska


Monika Dulska z Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji przygotowała monodram pt. "Bez przedawnienia" na motywach powieści Kena Keseya "Lot nad kukułczym gniazdem" w tłumaczeniu Tomasza Mirkowicza.

scenariusz Monika Dulska
reżyseria, scenografia Violetta Jankowiak

fot. Alina Częścik i Szymon Wojewoda


"Kot mi schudł" Marii Podoleckiej z Centrum Kultury Dwór Artusa (filia Dom Muz Podgórz) był czwartym monodramem zaprezentowanym na tegorocznej edycji festiwalu. Spektakl oparto na podstawie tekstu Katarzyny Grocholi "Podanie o miłość".

scenariusz Maria Podolecka, Joanna Łagan
reżyseria, scenografia Joanna Łagan

fot. Oliwia Żołnierczyk i Weronika Stanisławska


Po przerwie obiadowej na scenie Teatru Lalki Tęcza pojawiła się Justyna Sieradzka z Żarskiego Domu Kultury z monodramem "TLEN" na podstawie sztuki Iwana Wyrypajewa pod tym samym tytułem, w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej.

scenariusz, reżyseria, scenografia, muzyka Justyna Sieradzka

fot. Oliwia Żołnierczyk i Weronika Stanisławska


Prezentacja spektaklu Lidii Wiśniewskiej z Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki pt. ""Czy podoba Ci się tutaj?" na podstawie tekstu "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze" Aglai Veteranyi, w tłumaczeniu Alicji Rozeuhau.

scenariusz, reżyseria, scenografia Paweł Sroka
muzyka Wiktor Marut

fot. Alina Częścik i Jadwiga Girsa-Zimny


Ostatnim monodramem konkursowym pierwszego dnia festiwalu była "Gra" na motywach powieści Olgi Tokarczuk "Prawiek i inne czasy" w wykonaniu Aldony Karskiej z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu.

scenariusz, scenografia i muzyka Aldona Karska
reżyseria Katarzyna Boroń

fot. Oliwia Żołnierczyk i Weronika Stanisławska