M SzymajdaMichał Szymajda, pochodzący ze Słupska dziennikarz, 1 lutego w piątek o godzinie 17.00 otworzy w Bazie Kultury SOK swoją wystawę fotograficzną „Koleją przez Europę”.

Wystawa składa się z 40 zdjęć, które Michał wykonywał podczas licznych podróży koleją po Europie. Każde z nich jest częścią historii, którą autor obszernie opisuje obok fotografii.

– W dobie powszechnych i tanich lotów, a także dobrze rozwiniętego systemu dróg, rzadko kto decyduje się na podróże koleją między krajami. Wiele państw, głównie Wschodniej i Południowej Europy, przez wiele lat zapomniało o kolei i likwidowało linie. W efekcie wiele jest regionów, gdzie dojazd pociągiem jest utrudniony. Właśnie pociągi na drugorzędnych, bocznych liniach upodobałem sobie szczególnie. Jadąc pociągiem poznajemy dużo więcej i widzimy dużo więcej, między pasażerami zachodzą interakcje, o które trudno w samolocie, czy w sterylnej przestrzeni własnego auta. Podróż pociągiem po rozmaitych krajach Europy to też niezwykła okazja do sprawdzenia jak zmienia się nasz kontynent

– mówi Michał Szymajda.

Na wystawie zobaczymy zdjęcia z kilkunastu krajów, m.in. Rumunii, Bułgarii, Albanii, Węgier, Holandii, Ukrainy, Chorwacji i Portugalii. Widać na nich nie tylko pociągi, ale też pasażerów.

– Zależało mi, by pokazać nie samą technikę kolejową, ale też to w jakich przestrzeniach i dla jakich pasażerów działają pociągi. Nie istniałyby bowiem bez ludzi. Kiedy w Albanii na jednym z dworców bez kursujących pociągów zobaczyłem arbuzowy targ, wydało mi się to najlepszym komentarzem dla upadku systemu transportowego w tym kraju. Innym razem na dworcu we wschodniej Rumunii fotografowałem koczującą tam romską rodzinę. Udało mi się zrobić zdjęcia kolejowego szlaku przerzutowego dla uchodźców w Grecji z kabiny maszynisty, z kolei kilka miesięcy później kierowałem obiektyw na niezwykle piękne pola rzepaku, widziane przez otwarte okno pociągu TLK pod Zieloną Górą – dodaje autor wystawy. – Wszystkie te zdjęcia mają swoją historię, którą ze szczegółami, acz zwięźle, starałem się opisać.

Wystawa zorganizowana została przy współpracy z Kolejami Dolnośląskimi. Wstęp na wystawę jest wolny. Wystawa potrwa do 1 marca 2019 roku.

Patronat medialny nad wystawą objął „Rynek Kolejowy”