VIA 521 września 2017 zapraszamy do Galerii OT Rondo na Niedziałkowskiego 5a, gdzie będzie można oglądać objazdową ekspozycję "VIA". Wystawa będzie trwała tylko JEDEN dzień!

Kolekcja Vlepvnetu to zbiór obiektów gromadzonych przez ponad 14 lat aktywności grupy. Przez ten czas Vlepvnet animował, organizował i popularyzował sztukę uliczną w Polsce, współpracując z najciekawszymi jej reprezentantami. Kolekcja Vlepvnetu to pierwsza na polskim gruncie próba zbudowania spójnej galeryjnej narracji na temat sztuki miejskiej.  Zalążek kolekcji pojawił się już na początku istnienia grupy, około 2002 roku. Stanowiły go vlepki i plakaty wymieniane pocztą z innymi artystami. Większość zawartości przesyłek trafiała bezpośrednio na ulicę, ale niektóre obiekty gromadziły nam się w zeszytach i kopertach, najpierw w charakterze pamiątek, a potem bardziej świadomie gromadzonej dokumentacji. Kolejnym krokiem w rozwoju naszych zbiorów był projekt Laktacje Nieholenderskie (2005-2007), czyli latająca wystawa, która lądowała w różnych punktach Polski i Europy, i jak kula śniegowa zagarniała od zainteresowanych udziałem artystów próbki ich aktualnej twórczości. 

W latach 2008-2010 Vlepvnet prowadził w Warszawie galerię Viuro. Na przestrzeni 3 lat pokazaliśmy tam ponad 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Kolejne prace w kolekcji to pokłosie wystaw organizowanych w Galerii V9 od 2011 roku do chwili obecnej. W 2012 roku nasz kolekcyjny zbiór wzbogacił się o obiekty zakupione dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stale poszukujemy możliwości prezentacji naszych zbiorów. Z tej potrzeby narodził się projekt “VIA”. Zakłada on stworzenie objazdowej ekspozycji. Wystawa ta to nasz kuratorski rzut oka na 15-letnią historię street artu w naszym kraju. W ramach wystawy zaprezentujemy zarówno prace studyjne artystów związanych ze sztuką ulicy, jak i bogatą dokumentację miejskiej tkanki.

Wystawa to nie tylko klasyczna formuła galeryjna, ale również działania angażujące odbiorców. Razem z nami będzie podróżować wymienialnia vlepek, szkicowniki oraz inne podłoża, na których każdy chętny będzie mógł zostawić swój ślad. Przy okazji wystaw mamy nadzieję poznać lokalnych twórców i angażować się w spontaniczne działania artystyczne.