Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - rozmowa o książce "Przemyśleć Zagładę"

Różne
Termin: 2020-01-27 18:00

Miejsce: Ośrodek Teatralny RONDO, ul. Niedziałkowskiego 5a

Wpisując się w oficjalne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Ośrodek Teatralny RONDO zaprasza na rozmowę Agnieszki Haskiej i Jerzego Giebułtowskiego o książce Yehudy Bauera pt. "PRZEMYŚLEĆ ZAGŁADĘ"

W przetłumaczonej na język polski przez Jerzego Giebułtowskiego książce "Przemyśleć Zagładę", Yehuda Bauer, wybitny izraelski historyk argumentuje, że Zagładę można i należy zrozumieć, gdyż jest ona wydarzeniem ludzkim, w tym sensie, że dokonali go ludzie z powodów leżących w ludzkiej naturze i metodami wymyślonymi i zastosowanymi przez ludzi. Jakkolwiek trudne byłoby wyjaśnianie Zagłady, Bauer zachęca nas do odrzucenia wszelkich interpretacji lokujących ją poza sferą racjonalności, traktujących ją jako „niewytłumaczalną”, i zaprasza do przemyślenia tego bezprecedensowego wydarzenia w kategoriach historycznych.

Dr Agnieszka Haska - socjolożka i antropolożka kultury pracująca w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autorka m.in. książek: Jestem Żydem, chcę wejść, Hotel Polski w Warszawie 1943 (2006) oraz Hańba! Opowieści o polskiej zdradzie (2018) oraz wielu artykułów poświęconej Zagładzie i pamięci o II wojnie światowej.

Jerzy Giebułtowski – historyk, tłumacz, słupszczanin. Wybitny tłumacz literatury historycznej. Na swoim koncie ma przetłumaczenie najważniejszych opracowań dotyczących Zagłady – w tym Raula Hilberga „Zagłada Żydów europejskich”, „Sprawcy.Ofiary.Świadkowie” czy wreszcie wydanej w 2016 roku przez ŻIH „Przemyśleć Zagładę” Yehudy Bauera
Yehuda Bauer (ur. 1926) – historyk, jeden z najwybitniejszych badaczy Zagłady. Obecnie profesor emeritus Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz doradca naukowy Instytutu Jad wa-Szem. Autor kilkudziesięciu książek i wielu artykułów, jeden z założycieli pisma „Holocaust and Genocide Studies”. Laureat wielu nagród i odznaczeń, członek Izraelskiej Akademii Nauk. "Przemyśleć Zagładę" to pierwsza książka Yehudy Bauera, która ukazuje się w języku polskim.
Wydawcą książki "Przemyśleć Zagładę" jest Żydowski Instytut Historyczny. Wstęp na spotkanie wolny.

 

Telefon
(59) 842 63 49
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

 

Terminy


  • 2020-01-27 18:00