big WD PCF logo duze 2 jRhsIW dniach 5,6,7 czerwca będą wyświetlane w OT Rondo filmy będące elementem objazdowego festiwalu "Watch Docs - Prawa Człowieka w Filmie". Miejsce: Sala Prób, godzina: 9:00-12:00, wstęp wolny.

"Sprawa Borneo" (reż. Erik Pauser & Dylan Williams) to opowieść o nierównej walce pomiędzy obrońcami praw człowieka i ekologami, a popieranym przez międzynarodowe korporacje gubernatorem prowincji Sarawak na Borneo.

Działacze, usiłujący zwrócić uwagę świata na skalę dewastacji środowiska naturalnego i los miejscowych plemion, są zastraszani, więzieni, poddawani torturom. Albo znikają bez śladu – jak Bruno Manser, Szwajcar, dla którego dżungla Sarawak stała się drugim domem. W Londynie działa mała, zagłuszana przez malezyjskie władze radiostacja, która stopniowo ujawnia dowody pokazujące rozmiary korupcji, malwersacji i prania pieniędzy. Autorzy filmu śledzą losy dwóch aktywistów, którzy po latach spędzonych na przymusowej emigracji wracają na Borneo. Okaże się, że w tak trudnej rozprawie można odnosić naprawdę spektakularne sukcesy.

"Walka z szatanem" (reż. Konrad Szołajski) podejmuje intrygujący temat współczesnych egzorcyzmów.

Czy w dzisiejszych czasach można wypędzać złe duchy? Czy to domena książek o Harrym Potterze i RPG, czy otaczająca nas rzeczywistość? W Watykanie w 1998 roku papież Jan Paweł II przywrócił praktykę egzorcyzmów. Ten kierunek utrzymali także jego następcy. Czy wśród nas żyją "opętani"? Czy zjawisko, które kojarzy nam się ze średniowiecznym zabobonem, zawsze towarzyszyło ludzkości..? Rodzi się wątpliwość, czy potrzebujący pomocy ludzie są w stanie ocenić, czy egzorcyzmy stanowią rzeczywistą odpowiedź na ich problemy... Reżyser, Konrad Szołajski, podjął próbę obserwacji tego zjawiska. Zdecydował się przez kilka lat towarzyszyć osobom, które wierzą, że są opętane i szukają pomocy u egzorcystów.