logoOKROgólnopolski Konkurs Recytatorski, organizowany przez Towarzystwo Kultury Teatralnej, jest imprezą skierowaną do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych. Przeprowadzany jest w formie czterech odrębnych turniejów:
Turniej Recytatorski
Turniej „Wywiedzione ze słowa"
Turniej Teatrów Jednego Aktora
Turniej Poezji Śpiewanej

Ruch recytatorski jest jednym z najtrwalszych zjawisk w polskiej kulturze. Od blisko 60 lat OKR, cieszy się uznaniem kolejnych pokoleń. Znaczenia i trwałości niezwykłego w skali światowej zjawiska nie zachwiały ani przemiany w życiu społecznym, ani pojawienie się nowych tendencji i mód w sztuce, ani zmiany strukturalne i ekonomiczne w życiu kulturalnym.

Teatr Rondo jest organizatorem miejskich oraz powiatowych eliminacji, przegląd wojewódzki odbywa się w Sopocie pod opieką Zarządu Okręgowego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Gdańsku.

 

Zapraszamy do udziału w 66 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który jest imprezą otwartą dla uczniów szkół ponadpodstawowych i dorosłych.

„Sejm R.P przyjął w listopadzie 2020 roku uchwałę o ustanowieniu poetyckich Patronów 2021 roku; są nimi Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. Uważamy, że uchwała jest wyzwaniem dla organizatorów Konkursu na wszystkich szczeblach, z niej wywodzimy ideę programową 66. OKR, a zawieramy w tytule: ROK POETÓW, ROK POEZJI. Wiele razy apelowaliśmy o większą, pełniejszą obecność poezji, przekonywaliśmy, że w niej znajdziemy język i formę, które pozwolą głębiej zrozumieć siebie i świat, pełniej wyrażać myśli, pytania, marzenia...Dzisiaj powracamy do tego apelu, wzmocnieni autorytetem Patronów. Norwid, Baczyński, Różewicz to poeci, po których utwory tysiące razy i ze znakomitymi rezultatami sięgali recytatorzy i śpiewający poezję. Niechaj znowu prowadzą nas w świat poezji. Sformułowana tu idea znajdzie wyraz w założeniach programowych oraz postanowieniach regulaminu 66. OKR.” 

(komunikat ZG Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie)

Na eliminacjach powiatowych w Teatrze Rondo zostanie przyznana Nagroda Specjalna za interpretację wiersza w/w poetów. Wiersz może być częścią repertuaru wykonawcy lub może być wykonany dodatkowo.

Eliminacje powiatowe dla rejonu Słupsk odbędą się 27 marca 2021, w Ośrodku Teatralnym Rondo. Zgłoszenia do 19 marca 2021 do godz. 12.00.

Karty uczestników można składać elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tradycyjnie (wersja papierowa) na adres: Teatr Rondo, 76-200 Słupsk,  ul. M. Niedziałkowskiego 5a, (z dopiskiem na kopercie OKR 2021) lub osobiście.

 

Regulamin konkursu, i karty zgłoszeń dla każdej kategorii:

Regulamin
Karta zgłoszeń - Teatr Jednego Aktora
Karta zgłoszeń - Recytacja / Wywiedzione ze słowa
Karta zgłoszeń - Poezja Śpiewana

Dokumenty dostępne są również na stronach www.tkt.art.pl. i www.sok.slupsk.pl na podstronie Teatru Rondo w zakładce "Eliminacje powiatowe 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego". Prosimy jak co roku, o zwrócenie uwagi na potrzebę starannego wypełnienia kart, podania adresów i telefonów kontaktowych, autorów (w tym także tłumaczy)  i tytułów przygotowanego repertuaru.

Organizatorzy:

Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej - Teatr Rondo i Słupski Ośrodek Kultury.

Wszelkie pytania: Katarzyna Sygitowicz-Sierosławska 692 320 926.