FOT35596 kwietnia br. w Warszawie odbyły się ogólnopolskie eliminacje Samorządowego Konkursu Nastolatków "8 WSPANIAŁYCH". W szranki o nagrodę dla najlepszego wolontariusza stanęła w tym roku reprezentująca powiat słupski Martyna Dołżycka. Wyniki konkursu poznamy w dniach 8-10 czerwca podczas Wielkiej Gali podsumowującej XXIV Ogólnopolską Edycję w Trzebiatowie.

Konkurs „8 Wspaniałych" organizowany jest od 1994 roku. Jego twórców - Fundację Świat Na Tak - zainspirował western „Siedmiu Wspaniałych", którego bohaterowie przeciwstawiali się przemocy i złu w biednym meksykańskim miasteczku. Pierwsza edycja została przeprowadzona w ośmiu dzielnicach-gminach samorządowych Miasta Stołecznego Warszawy - stąd jego nazwa. Już rok później do akcji zaczęły się przyłączać kolejne miasta.

W Słupsku konkurs został przeprowadzony po raz pierwszy w 1996 roku. Do konkursu kandydatów zgłaszają szkoły i instytucje (np. hospicja, ZHP, WOPR). Komisja po zapoznaniu się z kandydatami i po przesłuchaniach wybiera 8 laureatów i typuje 1 osobę do eliminacji ogólnopolskich, odbywających się w Warszawie.

W tym roku powiat słupski reprezentowała Martyna Dołżycka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smołdzinie. Uczęszcza do klasa III gimnazjum, w wolontariacie czwarty rok. Jako przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego jest inicjatorką, organizatorką i koordynatorką wielu szkolnych akcji (m.in. działania profilaktyczne i charytatywne). Udziela się również w akcjach poza szkołą. Na szczególną uwagę zasługuje fakt udziału w wydarzeniach takich jak: „Mikołajki u Bernackich” oraz „Kawałek serca”. Od trzech lat jest wolontariuszką kwestującą na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach wolontariatu współpracuje m.in. z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Smołdzinie, gdzie podejmuje działania na rzecz środowiska lokalnego, biorąc udział w uroczystościach i imprezach okolicznościowych (festynach, dożynkach, koncertach). Pokazuje wówczas swoje zdolności organizatorskie i muzyczne. Wykazuje się kreatywnością, konsekwencją w realizacji podjętych zadań. Dzięki pracy wolontariackiej może się „nie tylko spełniać, ale też pomóc innym, co cieszy podwójnie”.

24. edycja została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Powiatu Słupskiego oraz Prezydenta Miasta Słupska, a także patronatami medialnymi przez Telewizję Słupsk w sieci Vectra, Radio Koszalin/Radio Słupsk oraz Radio Fama. Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Słupsk, Gminy Kobylnica oraz Gminy Smołdzino.

Trzymajmy kciuki za Martynę!