17. DKŻ - 'Wieczny Hiob' - spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem

Kategoria
Promocje książek
Termin
2019-09-06 17:00
Miejsce
OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a
Telefon
(59) 842 63 49
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

Rozmowa o cierpieniu i szczęściu Ocalałych z prof. Pawłem Śpiewakiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, promocja książki "Wieczny Hiob" - rozmowę poprowadzi prof. Bernadetta Żynis.

"Wieczny Hiob"
- Nawet jeżeli Hiob był postacią mityczną, nieistniejącą, to z całą pewnością dogłębnie prawdziwe jest jego doświadczenie bezgranicznego cierpienia, samotności i milczenia wobec głosu Boga.

Hiob to dla filozofów, mędrców religijnych, malarzy i rzeźbiarzy symbol cierpienia.

Po wojnie dla wielu pisarzy jego postać stała się symbolem ocalałych. Poetka i eseistka Anna Kamieńska pytała, czym jest drugie szczęście Hioba, który powrócił po czasach Zagłady do pustego domu w żałobie po najbliższych i „zamordowanym narodzie”.

W tej książce opowiadam o tym, jak żydowscy myśliciele od średniowiecza do dzisiaj czytali Księgę Hioba. Być może spotkanie i konfrontacja ich refleksji jest jednym z najbardziej fascynujących seminariów ducha ludzkiego.

Spotkanie jest częścią tegorocznej, siedemnastej już edycji Dni Kultury Żydowskiej, organizowanych przez Słupski Ośrodek Kultury wspólnie ze Stowarzyszeniem Kulturalny Punkt Zapalny.

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Zadanie finansowane ze środków Województwa Pomorskiego i Miasta Słupska.

 
 

Terminy

  • 2019-09-06 17:00