Słudzy - pokaz na MOJEeKINO.pl

Kategoria
Kino
Termin
2021-02-11 20:00 - 2021-02-12 18:00
Miejsce
MOJEeKINO.pl
Telefon
507 846 423
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

Služobníci
Czechy, Irlandia, Słowacja, Rumunia 2020, 80 min

reżyseria: Ivan Ostrochovský
scenariusz: Rebecca Lenkiewicz, Marek Leščák, Ivan Ostrochovský
zdjęcia: Juraj Chlpík
muzyka: Miroslav Tóth, Cristian Lolea
obsada: Samuel Skyva, Samuel Polakovič, Vlad Ivanov, Vladimír Strnisko, Milan Mikulčík

Osadzony w realiach zimnej wojny, pasjonujący czarny kryminał Ostrochovský’ego opowiada o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Ten wciągający niczym mistrzowska rozgrywka pokera wschodnioeuropejski noir skupia się na losach dwóch seminarzystów, chłopców z prowincji, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów, a ich przyjaźń poddana zostanie ostatecznej próbie.

Rozgrywająca się w latach 80. XX wieku w Czechosłowacji opowieść eksploruje szarą strefę politycznych gier, cynizmu i kompromisów, obnażając mechanizmy rządzące totalitarnymi strukturami. Krytyka państwa idzie pod rękę z krytyką kościoła, jako autorytarnej instytucji, która w imię długiego trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych. Ostrochovský zrobił swój mocny, chwytający za gardło film także przeciwko starcom, przeciwko gerontokracji, przeciwko patriarchatowi.

Zachwycające czarno-białe zdjęcia, wschodnioeuropejskie konflikty pomiędzy wiarą w Boga i wiarą w komunizm, a także nazwisko współscenarzystki (Rebeca Lenkiewicz) każą szukać powinowactw pomiędzy Sługami a Idą. Ivan Ostrochovský ma jednak własny, zdecydowany charakter pisma. Z Pawłem Pawlikowskim łączy go za to świadomość losu, jaki dziedziczymy wraz z naszą historią i niezwykły talent do przenoszenia na ekran pejzaży i aury wschodniej Europy.

Film zostanie udostępniony 11 lutego od godz. 20:00 na portalu Mojeekino.pl, bilety w cenie 18zł można będzie zakupić od godz. 18:00.

Liczba miejsc jest limitowana, film będzie mogło zobaczyć pierwszych 500 osób.

 
 

Terminy

  • Od 2021-02-11 20:00 do 2021-02-12 18:00