Z okazji przypadających na 2 października obchodów Światowego Dnia Batiku, zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia wystawy prac uczestników zajęć Pracowni Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury.   Pracownia, która funkcjonuje od ponad 30 lat, zrzesza dziś osoby w różnym wieku, tworząc prace w technice batiku, które w przepiękny sposób łączą rodzimą dla batiku kulturę Indonezji z naszą polską tradycją.   Na wystawie pojawią się prace ze zbiorów Pracowni stworzone przez kilkudziesięciu uczestników, o różnorodnej i jakże bogatej tematyce.   Otwarcie wystawy odbędzie się 1 października o godz. 18.00, w Galerii Drugie Piętro w Szkole Kultury przy ulicy Banacha 17, wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!   Wystawa będzie otwarta do 18 października br. Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawuje Ambasada Republiki Indonezji w Polsce.
Galeria Drugie Piętro w Szkole Kultury SOK przy ul. Stefana Banacha 17 zaprasza na wystawę prac wykonanych przez uczestników zajęć w Pracowni Batiku im. Marii Hasiec.

13 stycznia br. odeszła Maria Hasiec - założycielka i wieloletnia instruktorka Pracowni Batiku. Chcąc uhonorować jej pamięć i dokonania Pani Marii, dyrekcja Słupskiego Ośrodka Kultury podjęła decyzję o nadaniu Pracowni Batiku imienia jej twórczyni. Z dniem 1 lutego pracownia zlokalizowana w budynku "Szkoły Kultury" przy ulicy Banacha 17 będzie nosiła oficjalną nazwę Pracownia Batiku imienia Marii Hasiec.
W dniu wczorajszym odeszła od nas Maria Hasiec, założycielka i wieloletnia instruktora Pracowni Batiku przy Słupskim Ośrodku Kultury, ceniona propagatorka tradycji i sztuki Indonezyjskiej oraz nauczycielka wielu pokoleń adeptów jawajskiej sztuki barwienia tkanin. Maria Hasiec była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Fascynację batikiem u Pani Marii pobudził założyciel i ówczesny dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Andrzej Wawrzyniak, który wskazał młodej artystce drogę twórczego rozwoju. Jako adeptka kursów prowadzonych przez Zofię Bisiak w Ośrodku Doskonalenia Animatorów Kultury w Łucznicy, Maria Hasiec stała się jedną z najważniejszych propagatorek powojennego batiku w Polsce.

Batik to technika malarska polegająca na barwieniu tkanin z wykorzystaniem wosku, niezwykle popularna w Indonezji i innych krajach azjatyckich. Od 2009 roku indonezyjski batik wpisany jest na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Chcąc uczcić przypadający na dzień 2 października Światowy Dzień Batiku, Słupski Ośrodek Kultury organizuje wystawę prac powstałych w ramach zajęć w Pracowni Batiku SOK. Ekspozycja przygotowana przez Marzenę Salwiak, instruktorkę słupskiej pracowni, obejmuje prace zarówno z lat ubiegłych, jak i te, które powstały na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Wernisaż wystawy batiku rozpocznie się w piątek, 2 października o 20.00 w Galerii Ośrodka Teatralnego RONDO przy ul. Niedziałkowskiego 5a. Wystawa będzie czynna do 30 października. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Panią Siti Nugraha Mauludiah, ambasadorkę Republiki Indonezji w Polsce.
Jako że podróże te małe i duże są dziś dla nas niemożliwe, a pewnie tęsknicie za batikiem tak jak i my tęsknimy, to zapraszamy Was dziś w całkiem inną ale jakże bezpieczną...Podróż Sentymentalną 

22 listopada 2019 w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pod nazwą  „Wykapana Sztuka”, poświęconej 30 - leciu istnienia Pracowni Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury. Patronat honorowy na wystawą objęła Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka - Wojewódzka oraz Ambasadorka Republiki Indonezji w Warszawie Siti Nugraha Mauludiah

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników artystycznych wyzwań do uczestnictwa w zajęciach w Pracowni Batiku. Zarówno tych, którzy mieli już okazję poznać tę niesamowitą technikę, jak i tych, dla których wciąż brzmi ona zagadkowo. Nie istotne, czy czujesz się kolejnym wcieleniem Leonarda da Vinci czy dopiero zaczynasz stawiać pierwsze kroki na artystycznej ścieżce, Batik to technika dająca wiele możliwości zarówno profesjonalistom, jak i początkującym. Batik...brzmi tajemniczo ? To pochodząca z Jawy technika barwienia naturalnych tkanin. Polega ona na wielokrotnym nanoszeniu wosku na tkaninę, a następnie farbowaniu jej w barwnikach. Ostateczny efekt pojawia się dopiero po całkowitym pozbyciu się wosku z tkaniny.

Słupski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy Pracowni Batiku SOK "Batik pomorski". Wernisaż będzie miał miejsce 14.09.2018r. (piątek) o godz. 17:00 w Galerii OT Rondo - ul. Niedziałkowskiego 5a. "Batik pomorski" to prace uczestników zajęć Pracowni Batiku SOK, przedstawiające malarskie wyobrażenia dotyczące Słupska oraz Kaszub. Indonezyjski batik spotyka się z polskimi krajobrazami, polską kulturą, miejscami charakterystycznymi dla Pomorza. Większość prac na wystawie została wykonana w latach 2016-2018.
W poniedziałek 9 października, o godzinie 12:00, na ulicy Lotha 2 w Słupsku nastąpi uroczyste odsłonięcie nowego muralu. Ceremonia odbędzie się w czasie cotygodniowej konferecji prezydenta Roberta Biedronia. Autorem muralu jest artysta ukrywający się pod pseudonimem Cukin. Zapraszamy serdecznie do oglądania dzieła na własne oczy! fot. Łukasz Gągała
Zapraszamy serdecznie na odsłonięcie muralu, stworzonego w ramach słupskich obchodów Roku Ludwika Zamenhofa. Ulica Zamenhofa 5, czwartek 5 października, godzina 11:00 Projekt muralu: Zuzanna Litawińska Projekt wygrał w głosowaniu internetowym.